|
Főmenü |
|
|
Üdvözlet |
|
|
Egyéb hírek |
|
|
|
Nyolcezres hírek |
|
|
EZEN AZ OLDALON A KIEMELKEDÕBB NYOLCEZRES MÁSZÁSOKRÓL ADUNK HÍRT Az összeállítás nem teljes körû.A legalább öt nyolcezres csúcsos férfiak és a három csúcsos nõk teljesítései. A listának három magyar tagja is van: Erõss Zsolt (9), Ugyan Anita (4) és Csollány Katalin (3).
Az aktuális magyar expedíció oldala.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 2013 Feltöltés alatt...
A Kancsendzönga dny. oldala (kép: philippegatta)
A Shisha Pangma északi oldala A téli szezonban ... A tavaszi szezon elsõ csúcselérései: április 24. Makalu, április 30. Shisha Pangma fõcsúcs, május 10. Mt. Everest, május 13. Lhotse és Cho Oyu, május 20. Kangchendzönga. Több élvonalbeli mászó szaporította 8000-es listáját vagy vesztette életét: ... A tavaszi szezon mérlege: Everest (600+, 9 halott), Kangchendzönga (15, 5 halott), Lhotse (44+, 1 halott), Makalu (7, 1 halott), Cho Oyu (16), Dhaulagiri (0, 1 halott), Manaslu (0), Annapurna (nincs adat), Shisha Pangma (11 fõcsúcs, 25+ Central-Peak, 1 halott). A nyári szezonban több csapat szállta meg a K2, a Broad Peak, a Gasherbrum csúcsok és a Nanga Parbat alaptáborait. A résztvevõk között több toplistás mászó található. A szezon elsõ csúcssikere - egy ember a Broad Peak fõcsúcsán, a többiek csak az elõcsúcsig jutottak. Terroristák 11 embert öltek meg a Nanga Parbat alaptáborában, halálos balesetek a Broad Peak, a Gasherbrum I (Hidden Peak) és a K2 megmászási kísérleteinél. Több élvonalbeli mászó szaporította itt is 8000-es listáját vagy vesztette életét: ... A nyári szezon mérlege: K2 (0, 2 halott), Nanga Parbat (4), Hidden Peak (13, ... halott), Broad Peak (..., ... halott), Gasherbrum II (30+, ... halott). Magyar nemzetiségû mászók a Nanga Parbaton (Török Zsolt) és a Gasherbrum II-õn (Varga Csaba). Az õszi szezonban ...
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * KARAKORUM 2012 NYÁR Feltöltés alatt... Július 31-én sikerek a K2, a Broad Peak és a Gasherbrum II csúcsán. Majd augusztus 1-én ismét a K2 csúcsán. Feltöltés alatt...
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * HIMALÁJA 2012 TAVASZ Feltöltés alatt...
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * KARAKORUM 2011-12 TÉL 2012. március 9. - Gasherbrum I (Hidden Peak 8068 m) - elsõ téli megmászás! Adam Bielecki (2) és Janusz Go³±b (1) oxigén nélkül érték el a csúcsot (8.30 local time).
A sikert beárnyékolja az a hír, hogy ezen a napon látták utoljára kb. 7800 m-en a csúcs felé haladni a nemzetközi csapat három tagját, akik dél felõl, új úton próbálták meg ugyanezen a napon elérni a legmagasabb pontot. Az osztrák Gerfried Göschl (7), a svájci Cedric Hählen (2+1) és pakisztáni Nisar Hussain (5) azóta eltûnt. Keresésükre két helikoptert több alkalommal is bevetettek, a baszk Alex Txikon (9) is felszállt velük. A sikeres lengyel csapat hátrahagyta a normál úton a táborok sátrait, ha szükség lenne rá. A déli hegyoldalt folyamatosan vizsgálták távcsövekkel és helyi mászók a normál út alsó részein is keresték az élet nyomait. Március 15-én Wolfgang Göschl (Gerfried testvére és mászótársa) - aki idõközben Skarduba érkezett - a kiváló láthatósági viszonyok között történt újabb eredménytelen kutatórepülések után visszahívta a keresõket.
Téli elsõ megmászások tervei a 2011-12 szezonban: K2, Hidden Peak, Nanga Parbat. A K2 elsõ téli megmászásának kísérletét az oroszok feladták, 7200 m-ig jutottak - Vitaly Gorelik komoly fagysérülése következményeként fellépett tüdõgyulladás és szívelégtelenség miatt február 6-án meghalt az alaptáborban. A csapat, kihasználva az idõjárás pillanatnyi javulását, február 9-én három menetben helikopterrel elhagyta az alaptábort. A rossz idõjárás elõrejelzések és a lavinaveszély miatt Denis Urubko és Simone Moro feladta a Nanga Parbaton való további kísérletezést - csak 3 tábort tudtak kiépíteni Messner útján, majd még egyet a pár nappal korábban eltávozott lengyel csapat nyomában a Kinshoffer-úton. A Hidden Peak (Gasherbrum I) normál útján (japán kuloár) az Artur Hajzer vezetésû lengyelek és egy új úton Gerfried Göschl nemzetközi csapatának tagjai még kitartanak az olykor viharos -50 fokban.* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * HIMALÁJA 2011 ÕSZ FÕBB ESEMÉNYEK a Himalája 2011-es õszi szezonján. A rossz idõjárás, és a nagy hó nehezítette a mászók dolgát.
Október 18. Park Young-Seok két társával eltûnt az Annapurna déli falán. Október 13. újabb mászók a Shisa Pangmán. Október 12. további Manaslu elérések. Október 5. újabb mászók a Manaslun. Október 4. a Manaslu legfiatalabb elérõje 16 éves. Október 4. a Shisha Pangma (központi) csúcsát is elérték. Október 3. a magyarok végleg lejöttek a Shisha Pangma táboraiból. Október 1. és 2. újabb Cho Oyu sikerek. Szeptember 30. a második csúcssiker: lengyelek a Makalu csúcsán. Szeptember 25. az elsõ halálos áldozat a Cho Oyun. Szeptember 23. az elsõ csúcssiker: dél-koreai csapat a Cho Oyu tetején.
– MAKALU Október 2-án két teljesen kimerült mászótársa miatt Artur Hajzer mentést kért a C3 táborból (Makalu La 7200 m), de a legújabb hír szerint már saját erejükbõl elindultak lefelé. Több serpa várta õket a C2-ben. Szeptember 30-án három lengyel elérte a Makalu csúcsát. Ez lett Artur Hajzer hatodik nyolcezres fõcsúcsa, vele volt Adam Bielecki és Tomasz Wolfart, Maciej Stanczak visszafordult. Csak egy hétfõs lengyel csapat próbálja meg idén õsszel Artur Hajzer (5) vezetésével.
– CHO OYU Október 3-án újabbak (., ., ., .) jutottak fel, de többeket menteni kellett. Október 2-án (., ., ., .) állt a csúcson. Október 1-én (., ., ., .) Szeptember 25-én 6700 m-en egy (állítólag cseh) mászó holttestét találták a fix kötélen lógva, aki valószínûleg szívelégtelenség áldozata lett. Egy késõbbi hír szerint az alaptáborban már korábban meghalt valaki. Egy koreai csapat öt tagja szeptember 23-án, a "jet stream" betörése elõtt elérte a csúcsot (egyesek szerint serpákkal és oxigénpalackkal). Köztük volt Kim Jae-Soo is, aki ezzel "hivatalossá tette" mind a 14 nyolcezresét. Ugyan 1993-ban járt már a csúcson, de engedély nélkül, ezért vissza "kellett" mennie, hogy a mindent teljesítõk elit társaságának tagja lehessen. Vele voltak Kim Chang-Ho (13), Lim Hong-Bin, Shon Byoung-Woo és Suh Sung-Ho. A nagy hó miatt nyolc órás mászással értek fel a csúcstámadó táborukból (C3, 7550 m). Több kereskedelmi expedíció célja idén õsszel is a legkönnyebb nyolcezres, kb. 300 fõ szeretne a csúcsára feljutni. Köztük van a spanyol Fernando Latorre (6) és Ignacio Orviz (6) is.
– DHAULAGIRI A 72 éves Carlos Soria a tizenegyedik csúcsára készült, de a rossz viszonyok miatt eltekintett a további próbálkozástól.
– MANASLU Október 12-én Mike Hamill, Vanessa, Al, Danuru, and Karma Rita Október 5-én további csúcselérések (., ., ., .) Október 4-én további csúcselérések (., ., ., .) Október 3-án öten (., ., ., .) álltak a csúcson. Több kereskedelmi expedíció célja idén õsszel is. Itt van Juanito Oiarzabal (14), Rosa Fernandez (5), Sophie Denis (4) és Cecile Skog (3) is.
– ANNAPURNA Október 18-án Park Young Seok (14) eltûnt két társával együtt (Shin Dong-Min és Gang Gi-Seok) a csúcs déli falán. A rossz körülmények (lavina- és kõhullás veszély) kb. 6400 m-rõl visszafordultak, de nem tértek vissza az elõretolt alaptáborba (5800 m). Részletek a napi sajtóból: ... Park Young Seok (14) egy fiatal koreai csapattal új utat készül nyitni a déli oldalon.
– SHISHA PANGMA Október 13-án (., ., ., .) is feljutottak. Október 4-én többen (., ., ., .) is feljutottak a (?8008 m-es központi?) csúcsára, oxigénnel. Október 3-ig a "jet stream" eltávolodása ellenére sem jutott még fel senki a nagy hó és az erõs szél miatt, nemhogy a fõcsúcsra, de még a Central-Peakre sem. Cleo Weidlich három kísérlet után se jutott sokkal feljebb a C3 tábornál. A magyarok is feladták. Több kereskedelmi expedíció célja a legkisebb nyolcezres elérése, de a fõ csúcsra csak a két magyar mászó és a brazil/amerikai Cleo Weidlich (5) készülnek.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * KARAKORUM 2011 NYÁR FÕBB ESEMÉNYEK a Karakorum 2011-es nyári szezonján. Rossz idõjárás, és nagy hó nehezítette a mászók dolgát mind az öt hegyen.
Augusztus 23-án négyen álltak a K2 csúcsán! Hárman az utolsó nyolcezresükön. Augusztus 4-én irániak a Hidden Peak (G1) csúcsán. Július 25-én többen a Broad Peak csúcsát is elérték, köztük Sophie Denis (4), akinek idén ez a harmadik csúcsa. A csapat egy hongkongi tagja meghalt. Július 22-én Alex Txikon (9) ért fel a G2-re Louis Rousseau-val (3), õket még többen követték, köztük Carlos Pauner (12), Leila Esfandiari (2) (elsõ iráni nõi megmászó) a lejövetelkor lezuhant. Július 14-én a G2-õn voltak csúcssikerek. Július 13-án az elsõ csúcssiker Gerfried Göschl nemzetközi csapatáé – G1. Mario Panzeri 13-ra növelte 8000+ csúcsainak számát!
– K2 (4 csúcselérés) Rossz idõjárás sokáig késztette tétlenségre a mászókat. A pakisztáni oldalon több sikertelen kísérlet ellenére senkinek sem sikerült a rossz viszonyok miatt csúcsra jutni.
Augusztus 23-án a kínai oldalról a több mint két hónapja próbálkozó nemzetközi csapatnak végül sikerült felérnie az északi pilléren. Gerlinde Kaltenbrunner (14+2), Vassily Pivtsov (14) , Maksut Zhumayev (14) és Dariusz Za³uski (5) álltak a 2008-as tragikus év óta elõször a "Hegyek Hegyének” legmagasabb pontján. Ez volt az elsõ osztrák nõi megmászás, valamint hármuknak az utolsó csúcsa. Gerlinde az elsõ nõi mindet teljesítõ oxigén nélkül. Elõzetes hírek: Gerlinde Kaltenbrunner (13+2) az utolsó nyolcezresére készül férjével (Ralf Dujmovits 14+1). Ugyanez a célja a 13 csúcsos kazah Vassily Pivtsovnak és Maksut Zhumajevnek is. Együtt utaztak az északi oldal alaptáborába, velük van a lengyel Dariusz Za³uski (4) és az argentin Thomas Heinrich (2) is. A pakisztáni oldalról is többen fognak próbálkozni: Kinga Baranówska (7), Fabrizio Zangrilli, Christian Stangl (4+1), Bruno Bochet, Sophie Denis (4). Gerfried Göschl (6) vezetésével Günther Unterberger (2), Louis Rousseau (2) és Alex Txikon (7) új utat készülnek nyitni a k. falon a Hidden Peak megmászása után.
– NANGA PARBAT (0 csúcselérés) A baszk Alberto Zerain (7) és Txingu Arrieta július közepén érkeztek az alaptáborba és új úton, a Mazeno-gerincen szeretnék elérni a csúcsot. A hölgyekkel megerõsített kirgiz-orosz csapat a rossz körülmények (tartós erõs szél és havazás) miatt július 4-én feladta a csúcs elérését. A C4-bõl (7300 m) 5 óra alatt mindössze 200 m-t sikerült feljebb jutniuk. Nincs több idejük a további kísérletezéshez a normál úton, ezért levonultak a hegyrõl.
– GASHERBRUM I (Hidden Peak) (10 csúcselérés) Augusztus 4-én öt iráni is megmászta a csúcsot: Azim Gheychi Saz (7, elõtte a G2-õn is), Mahmoud Hashemi (5, elõtte a G2-õn is), Iraj Maani (3), Husain Moqadam (3) és Koorosh Negahban (1).
Az elhúzódó rossz idõ utáni elsõ kedvezõ alkalommal július 13-án az osztrák Gerfried Göschl (7) és Hans Wenzl (3) érte el a szezonban elsõként a csúcsot. Õket a baszk Jose Carlos Tamayo (5)követte. Louis Rousseau kb. 50 méterrel a csúcs alól visszafordult, mert elõzõ nap az út fixkötelezésében teljesen kimerült. A második hullámban felért még a baszk Juan Ramón Madariaga (5), két osztrák //Günther Unterberger (2), Stephan Zechmann (1)//, az olasz Mario Panzeri (13+1), a pakisztáni Hassan, a baszk Alex Txikon (8) és az angol Rick Allen (4) is. Elõzetes hírek: Gerfried Göschl (6) 25 fõs nemzetközi csapatának több tagja részére ez a fõ cél.
– BROAD PEAK (5 csúcselérés, 1 halott) Rossz idõjárás és a nagy hó itt is tétlenségre késztette a mászókat. Július 25-én Xavier Aimar (4), Xavier Arias (5) az idei szezonban elsõként álltak a fõ csúcson. Velük együtt volt még az orosz Aleksei Bolotov (11), valamint a francia Yannick Graziani (3), Sophie Denis (4), a belga Wim Smets (3) és a dél-afrikai Andre Victor Bredenkamp (1). A német Alix von Melle (5) és Luis Stitzinger (5) is felért a csúcsra ezen a napon, Stitzinger a nyeregbõl lesízett. A kereskedelmi csapat egyik hongkongi tagja kicsúszott és eltûnt egy nagy gleccserhasadékban. Elõzetes hírek: Kereskedelmi vállalkozások célja ez a csúcs is. Az egyik tagja a francia Sophie Denis (3), aki a Cho Oyu és a Lhotse után idén ezt is szeretné elérni.
– GASHERBRUM II (28 csúcselérés, 1 halott) Július 22-én Alex Txikon (9) kilenc nappal a Hidden Peak után Louis Rousseau-val (3) mászta meg a csúcsot. Õket Carlos Pauner követte, aki 12-re növelte 8000+ csúcsainak számát. Késõbb az iráni Leila Esfandiari (2, az elsõ iráni nõ, a csúcsról való lejövetelkor a C4 és a C3 között kicsúszott és életét vesztette, 2008. Nanga Parbat, 2010-ben K2 kísérlet), Azim Gheychisaz (6), ?Mehdi Gholi-Pour (1)?, Husain Moghadam (2), ?Iraj Maani Golestan (2)?. ?Mohammad (Mahmoud) Hashemi (1)? //más hírek szerint õ igen//, majd az ecuadori Santiago Quintero (4), és az olasz Fabrizio Silvetti (1), Samuele Sentieri (1) értek fel. Göschl csapatából az osztrák Hans Wenzl (4), Dr. Stefan Zechmann (2) //mindketten voltak a G1-en is//, Karl Leitner (2), Justin Dubé-Fahmy (1), a német Norbert Linz (1), a svájci Kilian Volken (4, 60 évesen) és Willy Imstepf (1) volt sikeres Kazim (1) magashegyi teherhordóval valamint, Nisar Hussain Ali Sher (5, negyedszer a csúcson) is velük volt. A lengyel Jacek Teler (2), Aleksandra Dzik (1) és az ukrán Maria Khitrikova (1, elsõ ukrán nõ) társaságában állt a csúcson. Giuseppe Pompillli csapata elnapolta a csúcskísérletét. Egyéb, de szerencsésen végzõdött balesetek is voltak. A rossz idõjárás sokáig késztette tétlenségre a mászókat, mire július 14-én a holland Elio Schiljen (1), három osztrák – Otto Harrer (2), Hubert Leitner (2), Anton Rumpl (1) – és az olasz Giampaolo Corona (4) – elsõként jutottak fel a csúcsra ebben a szezonban. Elõzetes hírek: Gerfried Göschl (6) 25 fõs nemzetközi csapatának néhány tagja ide is készül. Carlos Pauner (11+1) július elején érkezett, a Lhotse után ezt is szeretné teljesíteni. Készülõdik egy lengyel-orosz csapat is Jacek Teler vezetésével (Anna Borecka Pasek, Lukasz Marcin Karpinski, Dariusz Rafal Suchomski, Aleksandra Dzik, Maria Khitrikova). Kereskedelmi vállalkozások célja ez a csúcs is. Hét fõs iráni csapat is érkezik az alaptáborba július második felében.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * HIMALÁJA 2011 TAVASZ IN MEMORIAM Április 28-án, az 52. születésnapján lezuhant és meghalt Erhard Loretan a Grünhornon (4043 m, Ober-Wallis). A svájci hegyivezetõ 3800 m-en kb. 200 m-t magával rántotta kliensét is. A még tisztázatlan körülmények között történt balesetben a 38 éves vezetett nõ súlyos sérüléseket szenvedett. R. Messner és J. Kukuczka után harmadikként mászta meg mind a 14 nyolcezrest. Április 24-én darjeelingi otthonában 79 éves korában meghalt Nawang Gombu serpa, az 1953-as Everest expedíció legfiatalabb tagja. Õ volt az utolsó a "Himalája tigrisei" közül, és az elsõ, aki kétszer mászta meg Földünk legmagasabb csúcsát (1963. május 1-én James Whittakerrel, az elsõ amerikaival, majd 1965. május 20-án egy indiai expedícióval. A következõ ismétlõre 1979-ig kellett várni.)
FÕBB ESEMÉNYEK a Himalája 2011-es tavaszi szezonján (részletesebben lentebb).
Május 26-án Barbara Bierling (2) az elsõ német nõ Lhotsén. Május 22-én a svájci Joëlle Brupbacher (4) meghalt a Makalun. Május 22-én a holland Ronald Naar (3+1) meghalt a Cho Oyu mászása közben. Május 22-én a spanyol Lhotse csapat két tagját mentették. Május 21-én szlovák, román és spanyol mászók a Makalun. Május 21-én a spanyol csapat, valamint Erõss Zsolt és Gál László is megmászta a Lhotsét!. Május 20-án az Everest tibeti útja is nyitva, felértek az útépítõk. Május 20-án újabb csúcsra érõk a Kangchendzöngán – Mingma serpa 14. 8000-ese, Cleo Weidlich (5) mentése! A Lhotsén két újabb 24 órán belül az Everest után duplázó. Május 19-én többen a Kangchendzönga csúcsán, Radek Jaro¹ és mások a Lhotsén. Május 15-én az amerikai Micael Horst, kevesebb, mint 24 órán belül az Everest után a Lhotse csúcsát is elérte! Május 13-án három francia és két serpa jutott fel a csúcsra, de le még csak ketten. Május 12-én Ozaki Takashi meghalt az Everesten. Május 11-én Apa serpa 21. alkalommal állt az Everest csúcsán. Május 9-én az Everest második áldozata a Khumbu-jégesésen vesztette életét. Május 5-én Ueli Steck és Don Bowie a Cho Oyun. Május 5-én 9 útépítõ serpa elérte a Mt. Everest csúcsát (kb. 8000 m beépített kötél a hegyen). Május 1-én az Everest elsõ áldozata a C3 (7200 m) közelében. Április 29-én a szezon elsõ áldozata, egy iráni meghalt a Manaslun. Április 29-én nyolc iráni a Manaslu csúcsán, köztük az elsõ iráni nõ. Április 26-án Kim Jae-Soo szintén az Annapurnán – ez volt-e a 14. nyolcezrese? Április 26-án Abele Blanc megmászta az Annapurnát – ez volt a 14. nyolcezrese. Április 17-én az elsõ siker, Ueli Steck a Shisha Pangmán – új gyorsasági rekord.
– MOUNT EVEREST (428+ elérés, 4 halott) Déli oldal Május 16-án állítólag ismét meghalt valaki. Május 12-én az 58 éves japán Ozaki Takashi (6+1) a Balkon környékén (kb. 8400-8600 m) rosszul lett, visszafordult, de délután a lejövetel közben meghalt. Testét lehozzák alacsonyabb szintre, hogy onnan helikopter szállíthassa el. Õ a tavaszi szezon harmadik áldozata. Nevét az Everest északi falának új útja (Japán-kuloár) tette híressé, melyet 1980. május 10-én mászott meg Shigehiro Tsuneoval. Az egyik kereskedelmi cég hegyivezetõje is volt. Május 11-én Apa serpa (saját rekordját megdöntve) 21. alkalommal állt az Everest csúcsán (mint mindig, most is oxigénnel). Május 9-én az Everest második áldozata a Khumbu-jégesésen vesztette életét. A 82 éves Sailendra Kumar Upadhyaya (*1929.04.17., 1972-1978 között Nepál ENSZ nagykövete, 1986-1990 között külügyminiszter) halálának pontos körülményei még nem tisztázottak (valószínûleg magashegyi betegség). Õ szeretett volna az Everest legidõsebb elérõje lenni. Május 5-én az útépítõ serpák (9 fõ, oxigénpalackot használva) felértek a Mt. Everestre, az út "megnyílt" a próbálkozók elõtt. A Déli-nyereg és a csúcs között kb. 2000 m fix kötelet építettek be, összességében mintegy 8000 m kötél felhasználásával biztosították az ügyfelek útját. Ezeket "természetesen" azok is használják, akik (úgymond) "nem veszik igénybe a serpák segítségét". Május 1-én Rick Hitch eddig még tisztázatlan körülmények között meghalt a C3 (7200 m) közelében. A kereskedelmi expedíció még nem erõsítette meg a hírt. Elõzetes hírek: Edurne Pasaban (14) szépíteni készül. Idén oxigén nélkül szeretné megmászni a csúcsot, ugyanis 2001-ben oxigénnel jutott fel. Társai most is a már korábban vele járt mászók – Izaguirre (6), Latorre (6+1) és Orviz (6), akik még nem jártak az Everesten. Szokásosan sok kereskedelmi expedíció rendelkezik engedéllyel. Egyesek rekordokat, legeket és elsõségeket készülnek megdönteni.
Északi oldal Május 20-án felért az útépítõ tibetiek csapata a csúcsra. Elõzetes hírek: Legalább 200-an készülnek feljutni errõl az oldalról. Az útépítõk (Tibeti Hegyivezetõ Iskola) a C3-ig már kiépítették az utat fix kötelekkel. Itt is hasonló tervek vannak, mint a déli oldalon.
– KANGCHENDZÖNGA (… elérés) Május 20-án a török Tunç Findik (az elsõ török, 6), a svájci Guntis Brands (a legidõsebb elérõ, 3) és az iráni Azim Qeychisaz (O2 nélkül) is feljutottak két serpával. Ez Dawa II második., míg Mingma 14. nyolcezrese – így õ az elsõ serpa, aki mindegyiken járt. Felért az elsõ két bengáli is három serpával. Ugyanezen a napon Mario Panzeri a 12. nyolcezresét teljesítette, az oroszok közül Nikolay Totmiyanin (4) és Israfil Ashurly volt sikeres. Az elsõ amerikai nõként jutott fel a csúcsra a brazil származású Cleonice Weidlich (5), aki lefelé jövet 8500 m-en térdsérülést kapott és hóvakság lassította haladását, többen segítették lefelé, oxigént is kapott, végül a C2-bõl helikopter vitte Kathmanduba. Május 19-én a francia Ludovic Challéat (6) és Philippe Gatta (2) valamint a svájci Cedric Hählen (O2 nélkül, 2) három serpával a csúcson. Feljutott Christian Strangl és az orosz csapatból Aleksei Bolotov (10) is. Elõzetes hírek: Mingma az utolsó nyolcezresére készül, õ lehet az elsõ serpa teljesítõ (hat év kihagyás után 2010-ben négy nyolcezres csúcsot mászott meg). Aleksei Bolotov (10), Gleb Sokolov (6) és Nickolay Totmyanin (3) célja is ez a csúcs. Cleonice Weidlich (4), Rosa Fernández (4), Oscar Cadiach (7), Ludovic Challéat (5), Alexia Zuberer és Tunç Findik (5) is itt folytatná sikereit. Román-lengyel-olasz vállalkozás is készülõdik oxigén nélkül (Alex Gãvan, Pawel Michalski, Mario Panzeri és Antonello Martines). Irániak is készülõdnek.
– LHOTSE (19+ elérés) Május 26-án Barbara Bierling (2) az elsõ német nõ Lhotsén. Május 21-én Erõss Zsolt és Gál László is megmászta a Lhotsét!. Május 21-én a spanyol csapat a Lhotsén – C. Pauner (12), J. Oiarzabal (14, 25. alkalommal állt 8000-es csúcson), a 72 éves C. Soria (10), J. Garra (7), M. González és J. Pérez is feljutottak. Soria lett a csúcs legidõsebb elérõje, aki eddigi gyakorlatával ellentétben a gyorsaság kedvéért most oxigénpalackkal mászott Muktu nevû serpájával együtt, így elsõnek értek a csúcsra. Sötétedés elõtt csak õk ketten értek vissza a C4-be, a többiek nagyon lassúak voltak (a két magyar is), és csak késõ éjszaka értek vissza a sátraikhoz, ahol Pauner oxigénpalackkal vészelte át a reggelig tartó idõt agyi ödéma tünetei miatt. M González viszont bivakolni kényszerült 8000 m felett, akit 22-én és 23-án mentettek le a C2-be, majd onnan helikopterrel Kathmanduba szállítottak. A többiek lassan, még egy éjszakát a C2-ben eltöltve, lejutottak az alaptáborba. Május 20-án Garrett Madison, Tom Halliday és Kami Rita serpa is elérte a csúcsot. Madison és Halliday szintén 24 órán belül az Everest után. Rajtuk kívül az indiai Arjun Vajpai (2, 17 évesen õ lett a csúcs legfiatalabb elérõje) is feljutott. Május 19-én a cseh Radek Jaro¹ mászta meg a Lhotsét (egyedül, O2 nélkül) – ez a tizenkettedik csúcsa. Utána egy késõbbi híradás szerint az iráni Husain Bahmanyar, az amerikai Ryan Waters (4), a francia Sophie Denis (3) és Lakpa Dorjee serpa is feljutott. Május 18-án az elsõ megmászás 55. évfordulója. Május 15-én az amerikai Micael Horst – kevesebb, mint 24 órán belül – az Everest után a Lhotse csúcsát is elérte! Õ az elsõ, aki ilyet véghez vitt. A kereskedelmi expedíció 32 éves hegyivezetõje korábban már kétszer járt a Cho Oyun és az Everesten is. Elõzetes hírek: Itt van a 72 éves Carlos Soria (9) is, aki a tizedik csúcsára készül (75 éves kora elõtt az összest be akarja fejezni). Utána a Dhaulagirire is menne. Carlos Pauner (10) harmadszor indul neki a hegynek. Juanito Oiarzabal a huszonötödik nyolcezres mászását tervezi (õ akar lenni az elsõ, aki mindet kétszer teljesíti, ehhez még hiányzik neki a Dhaulagiri, a Manaslu, a Shisha Pangma, a Nanga Parbat, és a Broad Peak is). A cseh Radek Jaro¹ (11) a C3 kiépítését az útépítõ serpákkal együtt végezte. Amerikaiak (Jamie Laidlaw, Kristoffer Erickson és Hennie van Jaarsveld) a csúcsról való elsõ lesízés filmjét is szeretnék elkészíteni. Sissel Smaller az elsõ skandináv nõ lehet a csúcson. Néhány kereskedelmi expedíciós itt is lesz.
– MAKALU (… elérés) Május 22-én a svájci Joëlle Brupbacher (4) valószínûleg kimerültség miatt meghalt a Makalu hármas táborában (Makalu La, 7400 m). A spanyolok a csúcsról lefelé jövet 8200 m-en tanácsolták neki, hogy a késõi idõpont miatt már ne menjen tovább. Május 21-én a szlovák Peter Hámor (8), a román Horia Colibãºanu (5) és a spanyol Martín Ramos (7) és Jorge Egocheaga (11) itt növelték eggyel nyolcezres csúcsaik számát Elõzetes hírek: Peter Hámor (7), Kinga Baranówska (7), Joëlle Brupbacher (4), Fabrizio Zangrilli ezen szeretnének újabb csúcsot listázni. A spanyol Martín Ramos (6) és Jorge Egocheaga (10) társa lesz a román Horia Colibãºanu (4, terv szerint a Lhotse után jött volna csak ide, de változtatott). Kereskedelmi expedíciók is megcélozták az ügyfeleikkel.
– CHO OYU (… elérés, 1 halott) Május 5-én a svájci Ueli Steck és a kanadai Don Bowie a Cho Oyun. Steck az április 17-i Shisha Pangma után már a negyedik nyolcezresét könyvelheti el. Bowie szintén a negyediket teljesítette. Mennek tovább az Everest északi útjára. Május 5-én a francia Sophie Denis (2) is feljutott egy kereskedelmi expedíció tagjaként. Elõzetes hírek: Kereskedelmi expedíciók célja természetesen most is.
– DHAULAGIRI (… elérés) Elõzetes hírek: Egy alaszkai csapat sível készül lejönni a csúcsról. Az elsõ norvég is szeretne feljutni a csúcsra. Egy chilei nõi expedíció szeretné az elsõ nemzeti megmászást véghezvinni az Annapurna után.
– MANASLU (… elérés, 1 halott) Május 13-án három francia és két serpa jutott fel a csúcsra, de lefelé a rossz idõben eltévedtek. 15-én kihívott mentõhelikopterrel érkezõk egy franciát és egy serpát teljesen kimerülve találtak meg a C2 és a C1 között 5900 m-en, ahonnan elszállították õket. A többiek után még folytatják a keresést. Május 9-én két dél-koreai és egy serpa járt a csúcson. Útközben 7400 m-en megtalálták a tavaly április 23-án eltûnt két társuk egyikének (Park Haeng-Su) holttestét, melyet a serpák levittek a C2-be (6400 m), ahonnan helikopterrel Kathmanduba szállították. Yun Chi-Won (5+1) testét még keresik. Április 29-én két cseh is járt a csúcson, a csúcsról snowboarddal való lejövetelt kihagyták. Április 29-én nyolc iráni a Manaslu csúcsán, köztük az elsõ iráni nõ. Mohammad Hassan Najarian már a 6. nyolcezresére jutott fel. Mire a csúcstámadó táborban (C4 7400 m) lévõ sátraikhoz visszatértek, Isa Mir-Shekari agyödémában életét vesztette. Elõzetes hírek: …
– ANNAPURNA (… elérés) Április 26-án Kim Jae-Soo többedmagával szintén megmászta az Annapurnát – de vitatott, hogy ez volt-e a 14. nyolcezrese, ugyanis a 2003-as Cho Oyu mászását Elisabeth Hawley nem jegyzi. Április 26-án Abele Blanc megmászta az Annapurnát – ez volt a 14. nyolcezrese. Titokban indult a hegyre, hogy ne kerüljön a média látókörébe. Korábban elterjedt róla, hogy ezt is teljesítette. Hatodik kísérlete volt ezen 2005-ben, amikor a társa, Kristian Kuntner halálát okozó jéglavinát bordatörésekkel túlélte. 2006-ban történt családi tragédiája után most tért vissza a befejezéshez. Elõzetes hírek: Kim Chang-Ho (10) új utat készül nyitni az északi oldalon. Egy chilei nõi expedíció szeretné az elsõ nemzeti megmászást véghez vinni (majd mennek a Dhaulagirire).
– SHISHA PANGMA (… elérés) Április 17-én a svájci gyorsmászó Ueli Steck (ez a 3. csúcsa) megmászta a Shisha Pangmát a déli oldalról. A kanadai Don Bowie-val (3) 10-én lépték át a tibeti határt (elõtte a Khumbu völgyben akklimatizálódtak), 16-án indultak a csúcsra, de csak egyedül õ ért fel másnap reggel (a 2000 m szintkülönbség, új gyorsasági rekordot állítva, 10 és fél órájába került, és 20 óra alatt teljesítette sátortól sátorig). Bowie még nem akklimatizálódott eléggé. Mennek tovább – következik a Cho Oyu, majd a Mt. Everest (mindkettõre Tibetbõl, csatlakozik hozzájuk a svéd Niklas Hallstrom (3) is. Mexikóiak, chileiek és kereskedelmi expedíciók is készülõdnek. Elõzetes hírek: …
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * KARAKORUM 2010-11 TÉL Fõbb események a Karakorum 2010-2011-es téli szezonján: Mint ismeretes – számos kísérlet ellenére, melyben a lengyelek jártak az élen – a Karakorum egyik nyolcezresének fõcsúcsát sem sikerült még eddig senkinek elérni. De csak eddig!
GASHERBRUM II elsõ téli megmászás – 2011. február 2. Denis URUBKO, Simone MORO, Courtney RICHARDS – NANGA PARBAT Tomasz Mackiewicz és Marek Klonowski a nehéz körülmények miatt FELADTÁK. Idén felbukkant egy szóló próbálkozó is az ismeretlenségbõl, a moszkvai Sergey Tsygankov, de a hegyhez sem ment fel. Korábbi kísérletek: A lengyelek már többször próbálkoztak – 1988-89 telén 6800 m-ig (Rupal, Messner-út), 1990-91 telén szintén eddig, 1991-92 telén 7000 m-ig (Rupal, Schell-út), 1996-97 telén 7870 m-ig (Diamir, Kinshofer-út), 1997-98 telén 7200 m-ig (Diamir, Kinshofer-út), 2006-07 telén 6600 m-ig (Rupal, Schell-út), 2008-09 telén csak a Diamir alaptáborig jutottak. 1996-97 telén Victor Saunders csapata 6000 m-t, 2004-05 telén Gerfried Göschl expedíciója 6500 m-t 2007-08 telén egy olasz-pakisztáni vállalkozás 6000 m-t ért el. – GASHERBRUM I (Hidden Peak) Gerfried Göschl és Louis Rousseau próbálkozik ebben a szezonban. Korábban még nem kísérelték meg megmászni. – BROAD PEAK Artur Hajzer vezetésével Robert Szymczak, Rafa³ Fronia, Jaros³aw Gawrysiak, Arkadiusz Grz±dziel, Marcin Kaczkan, Robert Ka¼mierski, Jerzy Natkañski és Krzysztof Starek indulnak. Korábbi kísérletek: 1988. március 6-án Maciej Berbeka már elérte az elõcsúcsot (8027/8035 m). 2002-03 telén egy spanyol-olasz expedíció 7000 m-ig, egy olasz-pakisztáni expedíció 2006-07 telén 6800 m-ig, 2007-08 telén 7800 m-ig, és 2008-09 telén egy lengyel-kanadai expedíció 7400 m-ig jutott. – GASHERBRUM II Az olasz Simone Moro és a kazah Denis Urubko 2009. február 9-én elsõként mászták meg a Makalut (a lengyel mászókon kívül csak õk vittek véghez téli 8000-es elsõ megmászást, Moro 2005. január 14-én a Shisha Pangma egyik elsõ téli megmászója is volt). Most erre készülnek. Csatlakozik hozzájuk az amerikai Corey Richards is. Korábban még nem kísérelték meg megmászni. – K2 Ebben a szezonban senki nem készül. Korábbi kísérletek: 1987-88 telén egy lengyel-angol-kanadai expedíció 7300 m-ig, 2002-03 telén egy lengyel vezetésû nemzetközi vállalkozás 7650 m-ig jutott.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * HIMALÁJA 2010 ÕSZ Fõbb események a Himalája 2010-es õszi szezonján:
A mostoha idõjárás ellenére NÉHÁNY CSÚCSSIKER mégis van – de sajnos halálos balesetek is. Eddigi csúcsmászások: Manaslu 35(?), Cho Oyu 5(?), Everest 5, Shisha Pangma 2. Sokan már szeptember végén hazamentek, de még voltak néhányan, akik kitartottak (várva egy-egy lehetõséget) a Cho Oyun, a Manaslun, a Shisha Pangmán és az Everesten is.
Lavinabaleset volt október 23-án a Baruntse (7129 m) csúcsa közelében – egy angol expedíció fix köteleinek kiépítése közben a 19-szeres (az egyik mászása nincs megerõsítve) Everest mászó Chuwang (Chhewang) Nima egy serpa társával eltûnt. Október 15-én öten megmászták az Everestet is. Október 14-én ketten megmászták a Shisha Pangmát. Október 7-én újabb – de vitatott – siker a Cho Oyun. Az egyik kereskedelmi expedíció idõsebb tagja meghalt a Manaslu alaptáborában. Október 6-án a még egy meg nem erõsített megmászás a Cho Oyun. Október 3-án Walter Nonas lezuhant a Cho Oyun. Október 2-án még ketten feljutottak a Cho Oyura – nincs megerõsítve. Október 1-én a veszélyes körülmények ellenére egy német elérte a Cho Oyut(?). Október 1-én további csúcssikerek voltak a Manaslun. Szeptember 30-án szép idõben többen is feljutottak elsõként a Manaslura (oxigénnel). Lavinabaleset a Dhaulagirin szeptember 28-án: ketten élve elõkerültek, de négyen eltûntek. Lavinabalesetek a Cho Oyun: szeptember 17-én és 27-én 7 ill. 6 útépítõ került bajba.
– CHO OYU Az expedíciók többsége a nagy lavinaveszély miatt további kísérlet nélkül levonult a hegyrõl. Két magyar vállalkozás célja is ez volt – õk is feladták és levonultak a hegyrõl. Október 7-én az argentin Adriano Sanchez volt sikeres – de vitatják (a "csúcsfotója" nem ott készült). Október 6-án egy a dán Jakob Urth is feljutott a csúcsra – még nincs megerõsítve. Október 3-án a dél-tiroli hegyimentõ Walter Nonas lezuhant a Cho Oyu délnyugati falán egy új út alpesi stílusú mászása közben. Október 2-án Alix von Melle a negyedik, Rupert Hauer a második nyolcezresén állhatott – nincs megerõsítve (az egymásról készített "csúcsfotóik" Everest nélküli háttérrel készültek, pedig tiszta idõben ilyet nem szokás kihagyni). Október 1-én a veszélyes körülmények ellenére vakmerõ éjszakai mászással az egyik kereskedelmi expedíció német tagja, Ralph Arnold mégis elérte a Cho Oyu csúcsát – még nem publikálták. A nevesebb mászók közül itt voltak: Takeuchi Hirotaka (12), Kim Jae-Soo (12), Silvio Mondinelli (14), Alix von Melle (3).
– MANASLU Baranyi Éva és Jánosi Zoltán célja is ez volt – de legutóbbi üzenetük szerint õk is feladták. Október 6-án publikált hír: szeptember 24-én a 61 éves japán Nobuaki Kuwabara meghalt az alaptáborban. A kétnapos idõjárási ablak során többen is elérték a Manaslu főcsúcsát. Október 1-én Carlos Pauner a tízedik, a 71 éves Carlos Soria (a legidõsebb megmászó) a kilencedik csúcsát teljesítette – mindketten oxigén nélkül másztak. Cleonice Weidlich a negyedik, Badia Bonilla az ötödik, míg férje, Mauricio López szintén a negyedik csúcsán állhatott (õk is oxigénnel?) – velük volt két serpájuk is. 1-én a HIMEX kereskedelmi expedíció 3 vezetõje, 7 serpája és 7 tagja is feljutott oxigénnel. Szeptember 30-án a Dream Guides csapata, Kenton Cool, 3 serpája (Dorje, Lhakpa 1, Lhakpa 2) és a kereskedelmi expedíció 3 tagja (Andrew …, Charles …, Fredrik …) voltak elsõként sikeresek az út felsõ szakaszának kiépítésével, és oxigénpalackot használva a mászás során. Kenton Cool és az egyik tag lesíztek a C4-ig, majd …(?) (Ez volt az idei õszi szezon elsõ csúcsmászása!) A nevesebbek közül itt van a 71 éves Carlos Soria (8), Juanito Oiarzabal (14), Carlos Pauner (9), Cleonice Weidlich (3), Badia Bonilla (4) és férje, Mauricio López (3).
– SHISHA PANGMA Klein Dávid és Ács Zoltán célja is ez volt – õk is feladták az északi útvonalon. Október 14-én Kim Chang-Ho és Seo Sung-Ho a déli oldal brit útján elérte a fõcsúcsot (oxigén nélkül). A kereskedelmi expedíciók többsége szeptember végén levonult a hegyrõl. Kim Chang-Ho (9) és Seo Sung-Ho (7) a déli oldalon próbál feljutni.
– MT. EVEREST Október 15-én Eric Larsen négy serpájával – Dawa Gyaltzen, Tshering (Chhering) Dorje, Pasang Temba és Dawa Tenzing – elérte a csúcsot (oxigént használva). Négy év óta ez az elsõ õszi megmászása a csúcsnak. Egyben Larsen lett az elsõ, aki egy éven belül elérte a Föld mindhárom pólusát. A baszk Alberto Zerain szóló kísérletét az északi fal Hornbein-kuloárban meghiúsította a nagy hó és a lavinák. Három courmayeri hegyivezetõ is az északi fal ugyanezen ritkán mászott útjára vetett szemet. Kuriki Nbukazu a déli oldalról szólóban szerette volna elérni a csúcsot, de mások is ide érkeztek. Az amerikai Eric Larsen a "harmadik pólust" szeretné elérni a déli oldalról, 365 napon belül.
– LHOTSE Az amerikai Martin Schmidt (5) a csúcs teljesen egyedül való elérését szerette volna végrehajtani. Október 19-én érkezett – miután Larsen csapata levonult az Everest alaptáborába. 22-én a C3-nál (7400 m) feladta az erõs szél és a rossz hóviszonyok miatt, és visszament az Ama Dablamra készülõ klienseihez. Jordi Corominas és Jordi Tosas a déli falra készültek alpesi stílusban. Velük tartott Israel Blanco is. A veszélyes viszonyok miatt õk is feladták a tervüket.
– DHAULAGIRI Tanabe Osamu (9) a hegyivezetõ kollégáival ment a hegyre. Szeptember 28-án lavinabalesetben eltûnt õ is két társával és egy serpával együtt.
– ANNAPURNA Kim Jae-Soo (12) esetleg itt is próbálkozott volna a Cho Oyu után.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * KARAKORUM 2010 NYÁR Fõbb események a Karakorum 2010-es nyári szezonján:
Augusztus 12-én az osztrák gyorsmászó, Christian Stangl állítólag megmászta a K2-t. DE VITATJÁK! Augusztus 6-án a svéd Fredrik Ericsson lezuhant a K2-n. Augusztus 5-én újabb sikerek a Hidden Peaken és a Gasherbrum II-n. Július 28-án még öten értek fel a Hidden Peakre. Július 19-én a Hidden Peak (Gasherbrum I) csúcsára csak egy ember jutott fel. A szezon elsõ áldozata – július 18-án a bolgár Petar Georgiev Unzhiev meghalt a K2-n. Július 18-án még hárman a Broad Peaken, egyikük a központi csúcs felõl érkezett. Július 17-én az idei elsõ Broad Peak megmászás – szlovákok a csúcson. Július 17-én a csehek is felértek a Gasherbrum II-re. Július 11-én tizenegy fõ érte el a Gasherbrum II csúcsát. A második: július 10-én újabb megmászások a Nanga Parbaton. A szezon elsõ csúcssikere: június 23-án lengyelek a Nanga Parbaton.
K2 (8611 m) Nem maradt idén megmászatlan a K2! Vagy mégis? Vannak, akik kétségbe vonják. Augusztus 12-én az osztrák gyorsmászó, Christian Stangl egyedül, 41 óra alatt mászta meg a csúcsot (elõzetes terve 24 óra volt), oxigénpalack nélkül. A hegyen rajta kívül nem volt senki, és nagyon pontos elõrejelzést kapott. Az indulástól mért 70 óra múlva ismét az alaptáborban volt. Õ a 40., és az elsõ osztrák, aki oxigén nélkül jutott fel (eddig 298 ember 302 alkalommal állt a csúcson). Ez Stangl 4. nyolcezres fõcsúcsa. 2008-ban mindössze egyetlen napon 18-an érték el, és 11 halálos áldozata volt. 2009-ben senki nem jutott fel a csúcsra, csak a spanyol Jorge Egocheaga (10 nyolcezrese van) jutott saját bevallása szerint kb. 12 m-re a közelébe. Már mindenki levonult a hegyrõl az alaptáborba, és szinte mindenki feladta (Gerlinde Kaltenbrunner is) a további kísérletezést. A két kemény kazah – Pivtsov és Zhumayev – még vár egy újabb lehetõségre, hogy nekik meglegyen a 14. csúcsuk. Újabb tragédia a Hegyek Hegyén Augusztus 6-án Fredrik Ericsson, Trey Cook és Gerlinde Kaltenbrunner éjjel elindultak a C4-bõl a csúcsra. Ám kora reggelre rossz idõ lett és Cook visszafordult. Ketten mégis tovább mentek. Késõbb a 35 éves svéd Fredrik Ericsson épp egy fix kötelet akart rögzíteni a Bottleneck feletti sziklán, amikor elvesztette az egyensúlyát, és mintegy 1000 m-t zuhant a C3 magasságában lévõ hómezõig, amit nem lehetett túlélni. Gerlinde is visszafordult, megtalálta Fredrik egyik sílécét, majd a még arra tartózkodók segítségével biztonságban visszaért a C4-be és onnan az ABC-be. Egy, a C3-ban tartózkodó mászó szerint életveszélyes lett volna Ericsson holtestéhez jutni, mert keresztezni kellett volna a labilis hómezõt. A korábbi napokon nagyon meleg volt, kõhullások veszélyeztették mindkét úton a mászókat, a Bottleneck környékét pedig tiszta jég borította, melyen nincsenek rögzített kötelek. Többen nem hittek a jó elõrejelzésnek (ami, mint kiderült, teljesen rossz volt), és szinte valamennyien lefelé indultak a Cesen útból (az Abruzzi útról már korábban) a jobb viszonyokra várva. Köztük volt Ralf Dujmovits (14), Gerlinde férje is. A Karakorumban uralkodó szeszélyes idõjárás idén már több csúcstámadási kísérletet meghiúsított. Július 18-án az ATP kereskedelmi expedíció egyik tagja, a bolgár Petar Georgiev Unzhiev meghalt a K2 2-es táborában (HAPE). Családja hozzájárulásával ott temették el. – A kazah Vassili Pivtsov (13) és Maxut Zhumayev (13) ötödik ill. hatodik alkalommal térnek vissza a hegyre, most talán sikerül és ez lesz az utolsó nyolcezresük. Július 25-én megérkeztek az alaptáborba, elsõ kísérletük akklimatizácós problémák miatt nem sikerült. – Gerlinde Kaltenbrunner is az utolsó nyolcezresét szeretné most megmászni (õ lehet az elsõ osztrák nõ a csúcson és az elsõ 14 csúcsos nõ oxigén nélkül). Már a Cesen út C3-ban van férjével, de lehet, hogy bevárják a kazahokat. – Kinga Baranowska a nyolcadik csúcsára készül. – Anna Czerwiñska a hetedikre. A C2-ben van a Cesen úton. – További hölgyek a hegyen: az iráni Leila Esfandiari (1) és a kanadai Meagan McGrath (2). – Mario Merelli és Marco Bianchi is a nyolcadikat szeretnék az Abruzzi úton. – A svéd Fredrik Ericsson társával (Trey Cook) a csúcsról való lesízést tervezi. – A román származású amerikai George (Gheorghe) Dijmarescu kereskedelmi expedíciójának tagja az aradi TÖRÖK ZSOLT is, aki június 12-én indult Budapesten át Pakisztánba. A 32 éves fogtechnikus 2006-ban 8150 m-ig (a csúcsplató eleje) jutott a Cho Oyun.
NANGA PARBAT (8125 m) – Június 23-án Artur Hajzer és Robert Szymczak elérték a csúcsot. Hajzernek ez már az ötödik csúcsa. – Július 10-én Mingma 12. csúcsa is ez lett, aki testvére Chhang Dawa (a 6. csúcsa), az iráni Azim Gheychi-Saz valamint a dél-koreai, Kim Chang-Ho (9, másodszor), Kim Jin-Tae és Suh Sung-Ho társaságában érte el a csúcsot. Mingma lehet az elsõ serpa, aki mind a tizennégyet megmássza (hiányzik: Kangchendzönga, Hidden Peak). – Július 2-án Marcin Kaczkan is megmászta a csúcsot a meglehetõsen rossz idõjárás ellenére. Az ifjú lengyel generáció tagjai, köztük Aleksandra Dzik, csúcssiker nélkül maradtak. A szezonban összesen 9-en voltak a csúcson.
HIDDEN PEAK (Gasherbrum I, 8068 m) – Július 19-én a kolumbiai Felipe Ossa az idei szezonban elsõként érte el a csúcsot. Ugyanekkor többen (köztük Bolotov, Bowie és Niklevicz) 20 m-re a csúcstól visszafordultak az instabil mély hó miatt. – Július 28-án az orosz Aleksei Bolotov (9), a kanadai Don Bowie, a cseh Radek Jaro¹ (11) és Libor Uher, valamint az amerikai Marty Schmidt jutottak fel a csúcsra. Utóbbi három a Gasherbrum II-n is jártak július 17-én ill. 18-án. – Augusztus 5-én a dél-koreai Kim Jae-Soo (12) és Son Byung-Woo voltak sikeresek. Velük együtt volt Mingma (13) és Chhang Dawa (7). – Mario Panzeri (11) társaival a csúcs még átmászatlan északi falán szeretne feljutni. – Az orosz Aleksei Bolotov (8) erre is szeretne feljutni a kanadai Don Bowie-val. – A brazil Waldemar Niclevicz szintén nyolcadik csúcsa lehet. – A cseh Radek Jaro¹ (már 10) két társával a Gasherbrum II után ezt is megpróbálják elérni. – A Nanga Parbat után Artur Hajzer és Aleksandra Dzik ide is jönnek. – Kereskedelmi expedíciók célja ez a csúcs is. A szezonban összesen 12-en voltak a csúcson.
BROAD PEAK (8047 m) – Kereskedelmi expedíciók célja ez a csúcs is. – Július 17-én a 40 éves nyitrai születésû RIGÓCI TAMÁS (Tomá¹ Rigoci), majd az 53 éves Jan Dole¾al idén elsõnek érték el a csúcsot (eddig még csak két szlovák járt fent). A késõi csúcsra érés után bivakoltak 7800 m-en, majd 18-án leértek a C3-ba és ott is maradtak Dole¾al kimerültsége miatt. A szlovák Marmota Broad Peak 2010 csapat négy tagja elsõ nyolcezresükre indultak. – A baszk Alberto Iñurrategi (14), Juan Vallejo (7) és Mikel Zabalza (2) a Broad Peak három csúcsának keresztezését tervezték új útvonalon. A nyugati oldalról érték el az északi csúcsot, az alaptábori pihenõ után pedig nekivágtak a folytatásnak. Július 17-én elérték a központi csúcsot, majd másnap Alberto Iñurrategi átmászott a fõcsúcsra is. A befejezést segítette, hogy ekkor is mászták a normál utat, így a nyeregtõl könnyebb volt a haladása a kitaposott úton. A csúcsról visszatért társaihoz a bivaksátrukba. – Július 18-án a normál úton ért fel a dél-afrikai Mike Horn és Jakob Rechen svájci hegyivezetõ. Ez lett Mike 3. és Köbi 5. csúcsa. – A brazil Waldemar Niclevicz a Hidden Peak után erre is készül. A szezonban összesen 10-en voltak a csúcson.
GASHERBRUM II (8035 m) – Kereskedelmi expedíciók célja ez a csúcs is. – Július 11-én öt francia (köztük Ludovic Challèat 5), négy lengyel, két spanyol (egyikük Roberto Rojo 5), és két serpa ért fel a csúcsra. – Július 17-én cseh Radek Jaro¹ (10) két társával mászta meg a csúcsot. – Július 18-án egy kereskedelmi expedíció két tagja és két koreai a két serpájukkal voltak sikeresek (?Kim Jae-Soo és …?). – Augusztus 5-én az orosz Aleksei Bolotov a 10. csúcsát is begyûjtötte. A szezonban összesen 24-en voltak a csúcson.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * HIMALÁJA 2010 TAVASZ Fõbb események a Himalája 2010-es tavaszi szezonján:
Május 24-én Gerlinde Kaltenbrunner 5. nõként mászta meg oxigén nélkül a Mt. Everestet. Május 25-én a Mt. Everest csúcsszámláló meghaladta az 5000-et!
A NEMZETKÖZI ÉLMEZÕNY a Himalájában (2010-es tavaszi szezon) Május 24-én Gerlinde Kaltenbrunner megmászta a 13. nyolcezresét (Mt. Everest, oxigén nélkül). Május 17-én Edurne Pasaban is megmászta a 14. nyolcezresét (Shisha Pangma). Május 17-én Ugyan Anita másodszor a Mt. Everesten (ismét oxigénnel). Május 16-án Denis Urubko új úton mászta meg a Lhotsét! Április 27-én újabb sikerek az Annapurnán! A lengyel Piotr Pustelnik is begyûjtötte a tizennegyediket! A dél-koreai OH Eun-Sun is megmászta az utolsót! A spanyolok viszont kétségbe vonták Elizabeth Hawley-nál Oh 2009. május 6-ai Kangchendzönga csúcsmászását, ezért ez a helyzet tisztázásáig "disputed" állapotba került a mérvadó listákon. Április 17-én az elsõ csúcssikerek az Annapurnán! A baszk Edurne Pasaban megmászta a 13. nyolcezresét. A portugál João Garcia az utolsó nyolcezresét teljesítette!.
– ANNAPURNA I (60 éve mászták meg elõször!) Április 17-én voltak az elsõ csúcssikerek! (Még soha ilyen korai idõpontban.) Edurne Pasaban megmászta a 13. nyolcezresét, õ a csúcs hetedik nõi megmászója. João Garcia az utolsót nyolcezresét teljesítette, õ lett a 19. ember, aki ezt megcsinálta. Rajtuk kívül még heten érték el a csúcsot ezen a napon. Április 27-én újabb csúcssikerek a csak sokára érkezõ rövid "idõjárási ablak" során: tizenkilencen voltak a csúcson (még soha ennyi mászó egy napon). A veterán Piotr Pustelnik után Oh Eun-Sun is befejezte(?). Juanito Oiarzabal ismét feljutott, már 24-szer állt nyolcezres csúcson (célja, hogy õ legyen az elsõ, aki mind a 14 csúcsot kétszer végig csinálja – még öt hiányzik). Több híresség is az Annapurna I északi alaptáborában tartózkodott: Juanito Oiarzabal (14) és Peter Hámor (7) megismételte a csúcsot, Kinga Baranowska (7), Carlos Pauner (9), Martín Ramos (6) egyel növelték a listájukat. Fernando Lattore (6) nem volt sikeres. A szezon második áldozata, Bartholomé Calafat április 28-án tûnt el a csúcsról való lejövetel során. Április 29-én minden idõk egyik legmagasabbról való légi mentése volt a hegyen: a C4-bõl (6950 m) egyenként hozták le helikopterrel a BC-be Oiarzabalt, Paunert és a román Horia Colibasanut. Mivel nem a saját lábukon jöttek le a hegyrõl, ezért nem biztos, hogy elismerik a csúcsmászásaikat. Park Young-Seok (14) a csúcs déli oldalán készült új utat nyitni. – MT. EVEREST DÉLI OLDAL Ugyan Anita május 17-én másodszor állt a csúcson (ismét oxigénnel). Az angol Kenton Cool nyolcadszor jutott fel ugyanekkor (Anitáék csoportjának hegyivezetõje a legtöbbször fent járt európai). APA serpa május 22-én saját rekordját döntötte meg az Everesten, huszadik alkalommal is feljutott a csúcsra. Hogy végül (az elõzetes hírek szerint) magával vitte-e sir Edmund Hillary hamvainak egy részét is (amit végakarata szerint eddig egy buddhista kolostorban õriztek), arról nem szólt híradás. Május 25-én az amerikai Dave Hahn tizenkettedszer a csúcson (a nem serpa mászók között õ a rekorder). ÉSZAKI OLDAL Az idei szezon elsõ halálos balesete: Várkonyi László április 26-án eltûnt egy jégomláskor az Északi nyereg alatt. Május 22-én a 13 éves Jordan Romero a legfiatalabb csúcsmászóként ért fel. Május 24-én Gerlinde Kaltenbrunner oxigén nélkül mászta meg az Északi nyereg nyugati oldaláról indulva, ezzel teljesítette 13. csúcsát is (férje, Ralf Dujmovits 8300-on megvárta) (az eredeti tervük a Japán + Hornbein kuloár volt az é. falon). Végeredmény: a két oldalról összesen 515 csúcselérés. Az eddigi összes megmászás meghaladta az 5000-et. – LHOTSE Az orosz Alekszey Bolotov nyolcadik csúcsára indult, Marco Confortola a hetedikre. 18-an voltak sikeresek a szezon végére. – LHOTSE – EVEREST Az egyik utolsó nagy kihívás volt a Lhotse keresztezése, amit tavaly a kazahoknak nem sikerült befejezniük. Május 16-án Denis Urubko a Déli nyereg felõl egyedül mászva érte el a Lhotse csúcsát! Az ék. gerinc mentén húzódó párkányokon jutott el a normál út kuloárjának felsõ részébe, majd a szokásos úton ment le Simone Moro és Denis Urubko eredetileg mindkét csúcs elérését tervezte. Moro május 22-én negyedszer is járt az Everesten (de most sem sikerült neki oxigén nélkül). – MAKALU (55 éve mászták meg elõször!) Az amerikai Chris Warner és Marty Schmidt új utat készült nyitni a dny. és a dk. gerinc közötti hegyoldalon. Schmidt végül a normál úton ment fel, egyedül. Az ukránok is új út nyitását tervezték a ny. falon. Zaharias Kiriakakis május 28-án eltûnt a csúcs megmászása után (az elsõ görög 26-án ért fel). A szezon végére 20 fõ ért csúcsra. – MANASLU Carlos Soria a kilencedikre indult – folytatni a "legidõsebb csúcsmászó" címeinek sorozatát. 16 embernek sikerült feljutnia a csúcsra. – SHISHA PANGMA Május 17-én a baszk Edurne PASABAN itt fejezte be nyolcezres mászásainak sorozatát. Mario Panzeri csapata is a hegyen volt. Egy nagy csoportban 20 fõ érte el a csúcsot május 17-én. – CHO OYU Kim Jae-Soo várta a szél gyengülését. Végeredmény 16 csúcselérés. – DHAULAGIR I (50 éve mászták meg elõször!) Összesen 21 sikeres csúcsmászást regisztráltak. – KANGCHENDZÖNGA (55 éve mászták meg elõször!) Egy koreai csapat kísérletét visszavetette az orkánerejû szél. Végül 4 fõ érte el a csúcsot.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 2010-ben a nyolcezres mászókat motiválhatja egyes csúcsok elsõ megmászásának évfordulója is. Hatvan éve történt, hogy a franciák megmászták az elsõ nyolcezrest, ez az Annapurna I csúcsa volt a déli oldalról (1950. június 3., Maurice Herzog és Louis Lachenal). Hercog, aki az expedíciót is vezette, 2010. január 15-én töltötte be 91. életévét, Lachenal 34 éves korában, 1955. november 27-én Chamonix-ban síbaleset áldozata lett. Ötvenöt éve két csúcs, a Makalu (1955. május 15., franciák) és a Kangchendzönga (1955. május 25., angolok), ötven éve pedig a Dhaulagiri I (1960. május 13., osztrákok) elsõ megmászásai voltak. Ezeken kívül még egy érdekes kerek évforduló is lesz – 50 éve mászták meg a Mount Everestet elõször a tibeti oldalról (1960. május 25. CHU Yin-hua, KONBU és WANG Fu-zhou). Ezt a mászást sokáig nem ismerte el a nemzetközi expedíciós világ."Verseny" a nõi elsõségért – ki teljesíti hamarabb a 14 nyolcezres csúcsot? A dél-koreai OH Eun-Sun (hiányzik az Annapurna I), vagy a baszk Edurne PASABAN (hiányzik a Shisha Pangma) – az idõ és az idõjárás fogja eldönteni? Pasaban nem kezdhetett a Shisha Pangmán (melyen már többször próbálkozott sikertelenül), mert a kínaiak április elõtt nem engedtek be senkit Tibetbe. Ezért változtatott a tervein és már az Annapurna északi oldalán mászott egy erõs csapattal. Oh Eun-Sun is az Annapurna alaptáborában van. Õ tavaly októberben visszafordulásra kényszerült az Annapurnáról a hegyen tomboló 100 km/h-s szél miatt. A két hölgy "versenyében" van némi különbség. A "himalájai szélvész" néven is ismert Oh mászásai során nagy serpa csapat építette ki a táborláncot a következõ hegyen, amíg õ az egyiken mászott, majd helikopterrel repült át az alaptáborba. Így tavaly "sikerült" neki is négy nyolcezres csúcsot begyûjtenie. További két hölgy kevésbé esélyes az élvonalból. A 12 csúcsot már megmászott osztrák Gerlinde KALTENBRUNNER és a 11 csúcsos olasz Nives MEROI számára valószínûleg nem lesz elég idõ, hogy a másik kettõt megelõzze. Kaltenbrunner férjével (Ralf Dujmovits tavaly májusban befejezte a Great 14-et) a Mt. Everest északi falán a Japán és a Hornbein koloáron át akarja megmászni a csúcsot oxigén nélkül (a Superculoire-nak eddig még csak hét átmászója van, közülük oxigén nélkül csak ketten teljesítették). Nyáron a még szintén hiányzó K2 elérését tervezi. Viszont Meroi, aki minden eddigi nyolcezres csúcsát férjével, Romano Benettel együtt mászta meg, még nem adott hírt idei terveirõl. Lehetséges, hogy barátjuk, Luca Vuerich tragikus halála mélyebb nyomokat hagyott maga után.* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Január 22-én az olasz Luca VUERICH lavina áldozata lett. A baleset a Júliai-Alpokban történt a Triglavtól ÉNY-ra lévõ Prisojnikon (2547 m). A reggeli órákban jégmászás közben lesodorta a lezúduló hótömeg (pedig a 22-én kiadott jelentésben "csak" 2-es volt a lavinaveszély). Mentése után délután meghalt az udinei kórházban. A kiváló hegyi vezetõ, aki eddig már öt nyolcezres csúcsot is megmászott, 34 éves volt.* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 2009-es hírek* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * |
|
|
|
Nincsenek események a hónapban. |
|
|
Közelgő Események |
|
|
Nincs közelgő esemény |
|
|
Egyéb hírek |
|
|